Select Page

Śledź nas w social mediach

Partner Akcji

Meble, które uczą budowania relacji

Wystawy Zaczytanych Ławek są organizowane przez Fundację Zaczytani.org. Co roku trzy takie wystawy odbywają się w Warszawie, Krakowie i Gdańsku w ramach Wielkiej Zbiórki Książek – ogólnopolskiej kampanii społecznej. Tym razem jednak mieszkańcy stolicy mogą zobaczyć zupełnie nowe Zaczytane Ławki, które tworzą wystawę o temacie przewodnim „Relacje”.

– Zaczytane Ławki to nasz pomysł na niestandardową promocję czytelnictwa, odwołujemy się w nim do emocji i wrażliwości przechodniów. Zdecydowaliśmy się na tematykę relacji, bo jest to obszar szczególnie istotny w działaniach Zaczytanych. Pokazujemy, jak budować jakościowe relacje z książką w tle. Postanowiliśmy przełożyć te myśli również na Zaczytane Ławki – mówi Michał Stępień z Fundacji Zaczytani.org.

Wystawa „Relacje” składa się z ośmiu ławek w kształcie otwartych książek. Każda z nich to projekt innego artysty i jednocześnie indywidualna interpretacja jednego z elementów budowania relacji. Ławka Patrz opowiada o pierwszym elemencie budowania relacji: o kontakcie wzrokowym. Zachęca do empatycznej obserwacji komunikacji niewerbalnej. Ławka Dotknij przypomina, że dotyk to nieodłączny element interakcji między rozmówcami – nawet wtedy, gdy jest on realizowany tylko na poziomie metaforycznym. Z kolei Ławka Smakuj zachęca do delektowania się procesem budowania relacji i inspiruje do zaciekawienia się sobą samym i otoczeniem.

Twórcami ławek są: Hanna Bakuła, Rafał Olbiński, Józef Wilkoń, Artur Cieślar, Dominik Jasiński, Julia Konieczna, Robert Latoś.

Wystawę „Relacje” można oglądać od 8 września do 11 października 2020 r. w Warszawie (przed PKiN od strony Kinoteki). Pozostałe wystawy Zaczytanych Ławek staną w tym samym terminie w Krakowie (Galeria Kazimierz) i w Gdańsku (Forum Gdańsk).

Więcej informacji o Wielkiej Zbiórce Książek: www.zaczytani.org.

Posłuchaj na stronie

Zasoby pochodzą z biblioteki Wolne Lektury (www.wolnelektury.pl) prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Nagrania audiobooków podlegające ochronie praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów oraz dodatkowe materiały w tekście - przypisy i motywy literackie, udostępnione są na licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.